Mimozemšťan Vitaminátor pomohl dětem objevit Hry našich babiček aneb pohyb a výživa zábavně

 

S koncem školního roku se uzavřel také projekt “Vitaminátor a pět pokladů z babiččiny truhly”, který přiblížil žákům ze 4. a 5. ročníků dva pilíře zdravého života, správnou výživu a zábavný pohyb. Projekt připravily a vedly lektorky z Národní sítě podpory zdraví celkem ve čtyřech krajích a uskutečnil se díky Nadačnímu fondu Albert.

Zašová 6

V dvouhodinovém programu během března školáci předváděli mimozemšťanovi Vitaminátorovi pomocí pokusů a hraných scének, jak si má tady na Zemi uspořádat jídelníček, aby po ztroskotání opět zesílil a mohl se vrátit na svoji domovskou planetu. Pro tento náročný úkol se děti rozdělily do 5 týmů, které zkoumaly skrytý cukr v nápojích a skrytý tuk v jídle, správnou velikost porcí, vhodnou intenzitu pohybu a působení soli v organismu. Ve druhé části interaktivního programu sehrály týmy podle připravených scénářů situace z běžného života, a jejich spolužáci hlasovali, jak se v uzlovém bodě hrdinové dané scénky zachovají. Rozhodovali se podobně jako ve skutečném životě, a tím se učili převádět teoretické poznatky do praxe.

Zábavnou výukovou dvouhodinovku s mimozemšťanem absolvovalo již v loňském roce 2 600 dětí. Letos byl projekt rozšířen a účastníci pokračovali ještě dále. Spolu s Vitaminátorem “objevili” Hry našich babiček – truhlu s pomůckami pro 5 dětských her. Spoluřešitelka projektu MVDr. Kateřina Janovská upozorňuje: „Babičky a dědečkové, ale také maminky a tatínkové dnešních školáků hráli různé pohybové hry skoro na každém plácku mezi domy, ale mnohé děti už tyto tradiční hry skoro neznají. A to je velká škoda.“ Učitelé a vychovatelky absolvovali k dané problematice krátké semináře a od dubna do června malí školáci pod jejich vedením trénovali tzv. školky se švihadlem, s míčem, skákání přes gumu, starobylou hru drápky s kamínky nebo ti nejmenší tradičního panáka. Dobře se naučit jednotlivé cviky jim pomáhalo také hrané instruktážní video, které je dostupné i pro veřejnost na http://youtu.be/rlPQylqAKCo (nebo přes odkaz na webu sdružení NSPZ). Lektorka Mgr. Kamila Petrušková doplňuje: “Někde si účastníci během nácviku školky tak oblíbily, že ani nestačila švihadla, a občas došlo i na dohadování, kdo bude moct skákat dřív.” V mnohých školách se na závěr uskutečnily přehlídky a soutěže.

Tohoto projektu se zúčastnilo celkem 2.500 dětí z 1. stupně základních škol, především ze 4. a 5. ročníků ve čtyřech krajích (Zlínském, Olomouckém, Moravskoslezském a Ústeckém) od března do června tohoto roku. Projekt „Vitaminátor a pět pokladů z babiččiny truhly“ byl finančně podpořen Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Albert pro zdraví 2013.

 

 
Hodnoťte tento příspěvek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zatím nebylo hodnoceno)
Loading ... Loading ...