Vyšla již třetí edice USE-IT mapy Prahy pro mladé cestovatele

 

Na začátku srpna jsme pokřtili novou USE-IT mapu Prahy pro mladé cestovatele v našem infocentru v Trojanově ulici.

Prague-map2013_Matej-Aneta

Letošních 60 000 výtisků k nám dorazilo na konci července, 1. srpna jsme zahájili jejich distribuci do vybraných hostelů.

Mapu vytvořili mladí dobrovolníci žijící v Praze z neziskové organizace Jůzit o.s. Mapa je nekomerční, každoročně aktualizovaná, výběr doporučovaných míst záleží výhradně na tvůrcích mapy a je distribuována zdarma.

Projekt je financován magistrátem hlavního města Prahy a stojí na práci dobrovolníků.

Již třetí vydání mapy pro mladé cestovatele má tentokrát přiblížit historické souvislosti utváření města. Mapa, na jejíž titulní stránce si Rudolf II. s Karlem IV. připíjejí pivem, kontrastuje s 1. vydáním 2011, které bylo zaměřeno především na mladou uměleckou scénu. Jak se to stalo? „Letos na mapě pracoval kompletně nový tým, a v našich očích je historie to, co Prahu nejlépe vystihuje. Navázali jsme na legendy, které se v mapě objevily loni jako komentáře tvůrců v bublinách přímo v plánu města. Bylo nám to málo, navíc letos jsme v týmu měli historičku, tak jsme toho využili,“ vysvětluje grafička Aneta Peckelová. Ale nenechte se zmást, o historii a o pivě je mapa jen na první pohled, obsahově zůstává neotřelá, svěží a vtipná.

Co je tedy letos v mapě nového? „Více jsme se soustředili na propracování tzv. procházek. Připravili jsme tři tematické trasy: první z nich vás provede po významných památkách tak, abyste se pokud možno vyhnuli davům turistů a poznali pražské „zadní“ uličky. Druhá procházka vás osvěží, vede totiž podél Vltavy, prezentuje vztah řeky a města, odpoledne nabídne pivo i kulturní program na náplavce a večer pohled na Prahu z Vyšehradu. Třetí procházka vás vyvede z centra, zamíříte k Žižkovské věži, seznámíte se s trendem žižkovských hospod, farmářských trhů, novou architekturou v Karlíně a zase vás vrátí do centra,“odpovídá tvůrce mapy a koordinátor distribuce Matej Juhász a je vidět, že je s procházkami opravdu spokojený. Opět jsme obměnili zhruba třetinu míst doporučovaných v mapě a přepsali všechny texty. V sekci Act like a local vám letos Karel IV. poradí, ať si v poledne zajdete na „meníčko“ a Rudolf II. dodá, abyste si nezapomněli dát Kofolu. Novinkou pro snadnější orientaci a hledání bodů v mapě je souřadnicový systém, už tedy nemusíte pátrat po bodu 48 v celé mapě, ale jen ve čtverci D3. Všech 76 bodů se vešlo na jednu stranu, protože dalších 25 A-Y bodů obsahují procházky na zadní straně.

A co bychom rozhodně neměli minout? Aneta doporučuje klub K4: „Na to, že je přímo v centru je to výborná laciná schovávačka, podobně jako Unijazz a Megasportbar Fortuna v Cípu – malý zvenku, obří zevnitř.

Obliba USE-IT map stále stoupá, svědčí o tom stoupající poptávka i fakt, že nové USE-IT iniciativy v Evropě rostou jako houby po dešti. Aktuálně vyšlo, nebo brzy vyjde mapa v 36 městech, od Portugalska po Polsko, včetně Rumunska, Ukrajiny a dlouho chybějící Budapešť. V červenci spolu s pražskou mapu vyšla i 1. USE-IT mapa Brna a 2. edice mapy Ostravy. (Aktuální informace na webu: www.use-it.travel)

Mapy distribuujeme v našem infocentru v Trojanově 3 a prostřednictvím sítě projektu USE-IT do infocenter dalších evropských měst, která se na projektu podílí. V Praze se k ní cestovatelé dostanou v centrech Pražské informační služby, ve vybraných zhruba dvaceti hostelech, partnerských obchodech či kavárnách, nebo od Coachsurferů. Zahraniční studenti mapu dostanou v balíčcích od svých hostitelských univerzit či vzdělávacích institutů.

Přijďte si vyzvednout novou mapu, seznámit se s jejími tvůrci nebo pro více informací o projektu do USE-IT infocentra v Trojanově 3 na Praze 2, přes léto máme otevřeno každý den od 11 do 17 hodin.

Kontaktní osoba:
Julie Dürrová
+420 732 539 794
julie.durrova@use-it.cz
info@use-it.cz

www.use-it.cz
www.facebook.com/use.it.prague
www.use-it.travel

Jůzit o.s.
Sídlo: Slavíkova 1379/20, 130 00 Praha 3
Infocentrum: Trojanova 3, Praha 2, (11 – 17 h), +420 724 102 206

 
Hodnoťte tento příspěvek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Zatím nebylo hodnoceno)
Loading ... Loading ...